Konvičky Yixing

GPS - programy GETrack a odGPS - GEOCACHING

Program GETrack


Článek o GPS navigaci pro "normální" mobilní telefony (bez OS Symbian) jsem nabídl i deníku iDNES, sekci MOBIL.CZ a byl jsem potěšen tím, že pan vedoucí redaktor MOBIL.iDNES.CZ David Novák projevil o článek zájem. V pondělí 13. února jsem ho sepsal a poslal a s radostí zjistil, že byl (s pochvalou) přijat a bude i vydán! Upravil jsem ho (zkrátil) a než vyjde, je k mání zde:

GETrack 1.50 (autor: Björn Quentin, www.mobile-j.de)


Umožňuje zaznamenat trasu, kterou jste absolvovali, v několika formátech: Jen pro doplnění uvedu, že formát KML umožňuje po exportu (rozhraní BT) do osobního počítače zobrazení v programu Google Earth. Soubory typu CSV jsou vhodné pro další zpracování (např. Microsoft Excel nebo OpenOffice Calc) a nově (v této verzi) nabídnuté převedení do GPX, standardního formátu většiny GPS přístrojů. Během nahrávání procházené trasy se na displeji vašeho telefonu zobrazují informace o aktuální nadmořské výšce (na desetiny metrů nad mořem s vysokou přesností, porovnával jsem s rozcestníky KČT) a zeměpisné poloze. Ve verzi 1.50 navíc vidíte i velikost trasy, ta odpovídá počtu uložených záznamů. Připojení BT GPS modulu není problémem, je-li zapnut přenos Bluetooth na přijímači (mobilní telefon) i vysílači (GPS modul), zvolením nabídky Set GPS device se obě zařízení spárují a můžete vyrazit - Start. Jen je třeba vybrat vhodný interval ukládání údajů přijatých ze satelitů (Sample rate) - pro pěší túru svižnějším krokem 30 s, pro cyklistiku 60 s. Zaznamenanou trasu přenesete pomocí technologie BT do osobního počítače a můžete s údaji dále pracovat. Instalovaný program Google Earth (freeware) zobrazí formát KML následujícím způsobem:
zobrazení trasy v programu Google Earth (c)

Území České republiky zatím bohužel není programem Google Earth dostatečně kvalitně zmapováno, i přesto však lze důležité prvky v krajině identifikovat. Výjimkou je Praha a okolí, kde lze rozeznat dokonce i detaily.

Zvolíte-li export ve formátu GPX a máte nainstalovaný program TopoFusion, uvidíte stejnou trasu, ale bez satelitních snímků. Na druhou stranu získáte více informací o uražených kilometrech, průměrné rychlosti a převýšení. Váš výlet (trénink) lze dále analyzovat pomocí grafů.

Na závěr jen několik důležitých informací o aplikaci GETrack:
Autor: Björn Quentin (www.mobile-j.de)
Verze: 1.50
Určeno pro: OS Symbian (autora jsem mile potěšil zjištěním, že funguje i na "obyčejných" mobilních telefonech s podporou JAVA, například zmiňovaná Nokia 6021 a jistě i další!)
Cena plné verze: 14 € na německých stránkách; 14 $ na amerických (www.handango.com)


20.02.2006
poslední aktualizace 20.02.2006