Konvičky Yixing

GPS - programy GETrack a odGPS - GEOCACHING

GEOCACHING


V souvislosti s pojmem "GPS" jsem se při hledání informací a programů často setkával s pojmem "Geocaching". Má přirozená zvědavost způsobila, že jsem pátral... a na základě toho, co jsem se dozvěděl se stal hráčem této mezinárodní hry :-) NA SCHOVÁVANOU nebo HLEDÁNÍ POKLADŮ.
Geocaching (české stránky hry) je totiž hra, která kombinuje spoustu mých koníčků: sport (ať už pěšky, na kole, lyžích s musíte někam dostat), dobrodružství (hledání a ukrývání), GPS navigace (bez ní by to vůbec nešlo) a logika (hledání složitějších skrýší na základě indicií)... taky sem patří biologie, historie, kultura, angličtina (komunikace s celým světem).

Vše je úzce spojeno s použitím Internetu - seznámení ostatních hráčů (tzv. geocacherů) s místem (zeměpisnými souřadnicemi), kde je "poklad" umístěn - vždy se jedná o zajímavá místa, na která byste se jinak (možná) ani nedostali. Další výhodou je, že geocaching lze provozovat nejen v České republice (při procházkách a výletech do blízkého i vzdálenějšího okolí), ale po celém světě (například na dovolené v Alpách nebo u moře v Chorvatsku) a to dokonce s celou rodinou (i s dětmi). Internet a satelity tak spojují milovníky přírody a dobrodružství po celém světě - geocacheři netráví hodiny u počítače... tam by nic nenašli! Jen si najdou místo v blízkosti nebo poblíž města, kde jsou na služební cestě a vyrazí na "lov". Návštěvu nálezce zapisuje do knihy ve skrýši (logbook) i na stránkách GC.COM.

Skrýše se dělí podle obtížnosti (1 až 5) a podle terénu (také 1 až 5), velikosti a typu (tradiční - nejčastější, multi - s více zastávkami, mystery, event a další). K 16. únoru je v České republice schováno 1183 skrýší (pokladů).

První informace o hře jsem získal 24. ledna, 30. jsem se zaregistorval a 31. ledna našel svou první cache na Pomezné u přehrady Skalka. Jak vypádá lovení, skrýš i radost z nálezu můžete posoudit z následujících fotek (kliknutím otevřete náhled v novém okně):
31. leden 2006 - má premiéra - Pomezná

Další fotky naleznete zde --->

Profile for TEA_CR

20.02.2006
poslední aktualizace 20.02.2006